Doprava při nákupu nad 2 000Kč ZDARMA

Terpeny

Terpeny se řadí mezi organické sloučeniny, které se nachází v éterických olejích nejrůznějších druhů rostlin. Nejčastěji jsou to jehličnany nebo konopí.

Terpeny

V konopí se nacházejí sloučeniny terpeny, které mají velké přínosy pro naše zdraví. Co to vlastně ony terpeny jsou? Co do chemického složení se jedná o tzv. izoprenové jednotky známé také pod pojmy jako jsou éterické oleje, pryskyřice či balzámy. Dodávají také oněm rostlinám jejich typickou vůni a zbarvení. A právě u konopí mají svůj podíl na vzniku jeho charakteristické vůně.

U konopí nejsou terpeny zkoumané tak dlouho jako je tomu u jiných rostlin. Různé odrůdy konopí pak mají různou vůni, která je závislá na množství této látky v konopí obsažené.

Z jakých částí rostlin se terpeny získávají

Terpeny jsou získávány z částí rostlin, konkrétně z listů, květů nebo ze dřeva stromů. Za pomoci vodní páry jsou pak tyto látky destilovány, extrahovány, lisovány nebo upravovány dalšími technologickými postupy. Takto jsou terpeny po celém světě získávány již několik tisíc let.

Monoterpeny jako jedna z podskupin

Jednou z podskupin terpenů jsou tzv. monoterpeny. Mezi ty patří známé látky jako například mentol, kafr nebo karvon, humulen či farnesol.

Dalšími skupinami terpenů jsou například triterpeny, diterpeny, polyterpeny nebo tetraterpeny.

Účinky, které konopí díky obsaženým terpenům má

Díky terpenům disponuje konopí nejrůznějšími účinky blahodárně působícími na lidský organismus. Mezi tyto terapeutické účinky se řadí například tlumení bolesti, léčba rakoviny, léčba kožních chorob a další. Konkrétní účinky se pak dle výzkumů dají odhadnout na základě vůně, tedy daného terpenu v konopí obsaženém.

Poznejte účinek konopí podle jeho vůně

Můžete se jednoduše naučit rozlišit různé rostliny konopí a podle jejich vůně tak specifikovat jejich konkrétní účinky. Například pokud se jedná o rostlinu konopí charakteristickou svým aromatem hřebíčku, pak má značné relaxační a sedativní účinky. Pokud se setkáte s citrusovou vůní, pak můžete tuto rostlinu využít pro zlepšení nálady.